Upravit stránku

V roku 2016 požiadal pán Vojtech Pazderka o využitie dotačného titulu na zasieťovanie časti vinice v ku Mikulov. Rozhodol sa využiť systém Whailex dodávaný firmou OSLAVAN SLOVAKIA s.r.o.
Metóda zasieťovanie spočíva v tom, že na riadky vinohradu sa natiahnu siete tak, aby bolo umožnené ich rýchle zrolovania alebo odrolovaniu podľa potreby. Navíjanie a odvíjanie siete sa vykonáva pomocou kľuky, ktorá sa nasadzuje na šesťhrannou plastovú tyč, ktorá je vedená po celej dĺžke riadku a k nej je fixovaná protikrúpová ochranná sieť.

Po viac ako 2 rokoch využívania sa s nami pán Pazderka podelil o skúsenosti s používaním tohto systému. Je možné povedať, že tak ako každý systém má aj tento svoje výhody a nevýhody. Jednoznačnou výhodu vidí pán Pazderka v takmer 100% zamedzenie ohryzeniu viniča srnčej zverou. Je tak zaistený každoročné kvalitný prírastok drevnej hmoty a nedochádza k poškodzovaniu nových letorastov. Zlepšila sa aj kvalita hrozna a ich zdravotný stav. Samozrejmosťou je aj to, že vinár sa nemusia obávať poškodenia zasieťovanej plochy prípadným krupobitím. Systém umožňuje plné využitie prostriedkov chemickej ochrany bez nutnosti zvinoutia sietí. Systém chráni hrozno pred napadnutím hmyzom. V teplých letných dňoch dochádza k čiastočnému prehrievaniu hrozna. Nevýhodou systému Whailex je vyššia nákupná cena. Z toho dôvodu je využívaný pre menšie plochy viníc a hlavne pre odrody, z ktorých chce vinár vyrobiť vysoko kvalitné víno vo vyššej cenovej kategórii.