Následná agrotechnika v starostlivosti o zatrávnené medziradia pokračuje mulčovaním alebo žatím vyrasteného porastu tak, aby nedochádzalo k potláčaniu rastu tráv spodného poschodia tráv na úkor vysokorastúcich.
Záver vegetačného obdobia
Posledným, o to však dôležitejším agrotech. zásahom v starostlivosti o zatrávnenie medziradia je hĺbkové kyprenie v závere vegetačného obdobia po vinobraní. Táto činnosť má tri roviny. Prvná a najdôležitejšia je prevzdušnenie pásu medziradia až do hĺbky 60 cm. Týmto zásahom je umožnený prístup vzduchu pod mačinu do stuhnutej pôdy a aktivácie aerobných baktérií, premieňajúcich humus na živiny prístupné cez koreňovú sústavu jednotlivým rastlinám. Ďalej má táto činnosť za úlohu prekypriť stuhnutú pôdu a oddeliť prekyprenú zásobnú hornú vrstvu pôdy od stuhnutej spodnej vrstvy. Univerzálny rám umožňuje presunutie hĺbkových radlíc po celej šírke nosiča. Pri hĺbkovom kyprení je možné umiestniť radlice v zákryte za seba tak, že mačina je rozrezaná iba jednou ryhou, pričom radlice sú v spodnej časti vyhnuté jedna vľavo, druhá vpravo, tým dôjde k prekypreniu v dostatečnej šírke. Radlice je možné posunúť na šírku rozchodu zadných kolies traktora a prekypriť stuhnutú pôdu v týchto kolajách a tým zatrávnené medziradie regenerovať a upraviť.
Tretím využitím tejto súpravy je vybavenie hĺbkových radlíc tryskami a sadou k aplikácii tekutých hnojív pre zásobné hnojenie.
Týmto zásahom je zavŕšená celoročná starosť o zatrávnené medziradie, ktorá sa mnohonásobne vráti v kvalite zbernej produkcie a vo výnose hrozna.
Dôsledným dodržaním technologického postupu a agrotechniky pri ošetrení zatrávneného medziradia je možné zvýšiť hektárový výnos až o 20% a ušporiť nemalé finančné prostriedky.
Podobne dôsledne je potrebné postupovať pri zelených prácach vo vinici – použitie ožínacích líšt, odsávače listov, vyväzovače letorastov…. Pri spracovaní kultivovaného medziradia, príkmenného pásu, pri robení zimného rezu, pri zberných prácach… O tom ale zase až niekedy nabudúce.
Kultivátor - Vario s adaptérom pre zásobné hnojenie kvapalným hnojivom
Systém vyvinutý v spolupráci s Výskumným ústavom vinárskym v Bad Kreuznach - určený pre potreby vinárstva a sadárstva - slúži k prihnojovaniu pôdy dusíkom formou hnojenia do zásoby. Oproti konvenčnému hnojeniu dusíkom s rovnomerným rozptylom hnojiva po celej ploche je zásobovanie dusíkom v tomto spôsobe realizované formou priestorovo koncentrovaného dusíka uloženého ako zásoba v blízkosti koreňov.
Zásoby dusíka sa do zeme ukladajú v úzkom páse. Toto ukladanie sa vykonáva pomocou radličky, ktorá je vybavená tryskou Flood-Jet uloženou na chránenom mieste v radličke. Radlica dobre zabieha do pôdy a prekypruje stuhnutú pôdu bez toho,aby dochádzalo k vybočeniu telesa radličky.
Táto technika kyprenia umožňuje aplikáciu aj do zatrávneného medziradia. Amonio - dusíkaté hnojivo je tryskou rovnomerne rozptylované v úzkom páse do pôdy do hĺbky asi 15 až 25 cm,pričom nedochádza k poškodeniu kompaktnosti mačiny.
Aplikácia je realizovaná pomocou krídlových radličiek / 15-25 cm,/, alebo dlát pre hĺbkové kyprenie (až do 60 cm).
Prihnojovanie formou ukladania kvapalného dusíka do zásoby ku koreňom ponúka početné výhody: