Upravit stránku

Základom organického hnojenia je maštaľný hnoj . V dnešnej dobe je možné použiť jeho granulovanú podobu. Jeho rovnocennou alternatívou je ALGINIT - organogénny sediment. Veľmi prínosné pre pôdu je aj zelené hnojenie , ku ktorému je možné použiť rôzne miešanky semien rastlín, ktoré doplnia do pôdy dusík, korene prevzdušnia pôdu a niektoré majú aj fumigačné účinky.


Maštaľný hnoj

K hnojeniu možno použiť hnoj veľkých zvierat (hovädzí dobytok, kone, ošípané, kozy, ovce) i malých zvierat (králiky, sliepky, kačky, husi ...). Hnoj väčšinou menších zvierat, najmä trus hydiny, obsahuje viac živín ako veľkých zvierat, je často suchšie a obsahuje viac organických látok. V dnešnej dobe sú už tieto hnoje dostupné v granulovanej podobe a je možné ich aplikovať priamo na pôdu.


ALGINIT

Rovnocenná alternatíva maštaľného hnoja. Jedná sa o organogénny sediment patriaci medzi olejové bridlice (dechtové bridlice), ktorý vznikol pôsobením primitívnych rias zo skupín zelených (Botryococcus braunii). Unikátne prírodne eko-bio hnojivo , ktoré je možné použiť na všetky typy pôdy. Obsahuje dôležité živiny pre rastliny. Jeho použitím zvýšite kvalitu pôdy. Ekologická surovina výhradne na prírodnej báze, neobsahuje žiadne chemikálie a umelé prísady.

Alginit je mimoriadny prírodný produkt , ktorý má široké využitie v poľnohospodárstve, vinohradníctve, záhradníctve, ovocinárstve, lesnom hospodárstve, chovateľstve (do stajní). Je možné ho použiť aj v ochrannom pásme vodných zdrojov. Možno ho využiť na trávniky, okrasné kríky, kvetinové záhony, záhradné plodiny, izbové, balkónové rastliny, ovocné dreviny, živé ploty, na rekultiváciu pôdy a erozívnych plôch. Vhodný pre všetky typy pôdy.


Zelené hnojenie

Ide o zmesi semien rastlín , ktoré majú rýchly nárast zelenej hmoty a ozdravný efekt na pôdu. Významné je využitie bôbovitých rastlín pre výživu pôdy. Táto čeľaď má hlízkové baktérie , ktoré viažu vzdušný dusík a následne oň obohacujú pôdu. Nahrádzajú tak potrebu priemyselných hnojív a zlepšujú štruktúru pôdy. Veľkým prínosom týchto zmesí je nematocidní účinok - jedná sa o niektoré odrody horčíc, ktoré významne potláčajú háďatko repnej, a repku olejnú, ktorá má tieto účinky aj proti iným háďatkám, ako je háďatko zemiakové, cesnakové, cibuľové a ďalším škodcom.

Zmesi zeleného hnojenia: Všestranná, Široká, Landberská, Čiroková, Fumigačná, Štrukturálna


Potrebujete poradiť s hnojivami? Napíšte nám