Konštrukcia pre Rýn-Hessenské vedenie
Jednou z prvých úvah, ktorú by sa mal hobby pestovateľ zaoberať, je spôsob vedenia samotného viniča. My sa v tejto téme vyhneme pergolám, Vertiko, záclonám a ďalším formám. Konštrukciu, ktorú si predstavíme, použijú predovšetkým pestovatelia zvažujúci Rýn-Hessenské vedenie či niektorý z obdobných spôsobov. Práca s týmto vedením je ľahká, na vašej záhrade v priebehu vegetačného obdobia navyše vyrastie bohatá listová stena, ktorá s príchodom jesene ešte skrásnie.
Modelová konštrukcie - dĺžka cca 10 metrov
Preskočíme tiež spôsob výsadby viniča a voľbu slnečného stanovište. Základným predpokladom pre našu konštrukciu však je, aby boli sadenice vysadené v rovnom riadku so vzájomným rozostupom sadeníc okolo +/- 0,9 - 1,0 m. Vrhneme sa priamo na samotnú konštrukciu a jej prvky. Ako model zvolíme konštrukciu s dĺžkou okolo 10 metrov. Variabilne si môže každý následne prepočítať a navrhnúť konštrukciu na dĺžku podľa vlastnej potreby.
Materiálový rozpočet na 10 metrov konštrukcie, s dvoma vodiacimi drôtmi a tromi dvojdrôtiami:
- Stĺpik stredový (OSL 50/40 2500 mm) - 1 ks
- Stĺpik krajový (OSL 60/40 2750 mm) - 2 ks
- Kotva zavrtávacia (Kotva 800/11) - 2 ks
- Kotevné lanko (GPAK PLUS M, dĺžka 4,0m) - 2 ks
- Drôt vodiaci (Bezinal 2,2 mm) - 22 m
- Drôt na dvojdrôtie (Bezinal 1,8 mm) - 66 m
- Gripple GP1 - 4 ks
- Gripple VIT-S - 6 ks
- Oporná tyčka k sadenici - 8 ks
- Fixačná spona k opornej tyčke - 8 ks
Odporúčané nástroje:
- Palice na zatlčenie oceľových stĺpikov do zeme
- Hranol alebo nádstavec na ochranu hornej časti oceľových stĺpikov pri zatĺkaní
- Obyčajná rúrka alebo tyč (dlhá cca 1 meter) na pomoc pri zavŕtávaní kotvy do zeme
- Kliešte (kombinačky) pre zastrihnutie drôtov a tiež pre pomoc so samotným napínaním drôtov
Oceľové stĺpiky
Prečo práve oceľové? V skratke - sú odolné voči korózii, sú ľahké (kto by sa už dnes chcel ťahať s 40 kg betónovými stĺpmi?), Oproti drevu nepodliehajú hnilobe ani plesniam, a veľkým bonusom je, že majú predpripravené všetky otvory a háčiky pre natiahnutie drôtov a ukotvenie konštrukcie.
Vzájomná vzdialenosť nami dodávaných stĺpikov môže byť až 6,0 m. Pre desaťmetrovú konštrukciu teda budeme potrebovať stĺpiky celkom tri. Dva stĺpiky zosilnené na kraj (krajové) a jeden stĺpik doprostred (stredový).
Stĺpiky krajové je odporúčané zatĺcť do zeme pod uhlom cca 70% a stĺpik stredový samozrejme kolmo k zemi - ako ukazuje obrázok. Hĺbka inštalácie stredového stĺpika by mala byť okolo 60 - 70 cm, stĺpik krajový zatlčte do krajiny cca 70 - 80 cm.
POZOR: Pri zatĺkaní stĺpikov je potreba stĺpik chrániť zhora hranolom alebo zatĺkacím nástavcom, aby ste hornú časť stĺpika zbytočne nepoškodili a inak vzhľadnú konštrukcii si týmto poškodením nepokazili.
Kotvy
Kotva slúži na upevnenie opornej konštrukcie k zemi a zaistenie jej stability. Kotiev existuje niekoľko typov. Pre Vašu malú konštrukciu však bude vhodná kotva zavŕtávacia s dĺžkou 800 mm a tanierikom o veľkosti 110 mm.
Pre zavŕtánie kotvy nepotrebujete nič iné, len obyčajnú trúbku, ktorú prevlečiete horným uchom kotvy a pomocou otáčania a mierneho tlaku kotvu do pôdy zavŕte.
Ak je terén na vašej záhrade tvrdý či silne kamenistý, neostane Vám nič iné, len namiesto zavŕtania vykopať dieru, kotvu do nej usadiť, zahrnúť zeminou a riadne utlačiť.
Kotva by mala byť od päty krajového stĺpika vzdialená zhruba 1,0 - 1,5 m.
Kotevné laná
Kotva by ako fixačný bod nebola nič platná, ak by sme k nej nenapojili krajové stĺpiky. Ku prepojeniu krajového stĺpika a kotvy slúži šikovný set oceľového lanka so všetkými potrebnými spojkami. Lanko jednoducho pretiahnete horným otvorom v krajovom stĺpiku, prevlečiete cez ucho kotvy a prevlečiete opäť otvorom v oceľovom stĺpiku - tentoraz však už v spodnej časti stĺpika a zafixuje sa priloženou spojkou GP1.
Konštrukčné drôty
V Rýn-Hessensko vedení sa naťahujú dva vodiace (konštrukčné) drôty vo výške s rozmedzím 80 až 100 cm. Ako optimálna drôt pre tento účel odporúčame drôt BEZINAL PLUS 2,2 mm. Vodiaci drôt sa preťahuje čelnými okrúhlymi otvormi v stĺpcoch, ktoré sú pre tento účel špeciálne vyseknuté.
Pri upevňovaní drôtov ku krajovým stĺpikom radšej zabudnite na nevzhľadné uzlovanie a siahnite rovno ku spojkám Gripple GP1, ktoré nielen že pomôžu drôt ku krajovým stĺpikom uchytiť, spojky slúži zároveň ako napínače. K napnutie drôtov pre vašu malú konšturkciu nekupujte kliešte Gripple (tie by sa vám vzhľadom k cene vyplatili až pri väčšej konštrukcii), avšak použite bežné kombinačky.
Dvojdrôtie
Aby bola výsledná listová stena vzhľadná a funkčné, odporúčame natiahnuť tri dvojdrôtia. Dvojdrôtie podrží mladé letorasty vnútri konštrukcie a nedovoľte im padať k zemi. Dvojdrôtie sa už neusádzajú do guľatých otvorov v čele stĺpikov, ako je tomu u drôtov vodiacich. Pre dvojdrôtie sa využívajú výhradne háčikmi rozmiestnené po bokoch stĺpikov.
Prvé dvojdrôtie inštalujte približne 110 cm, druhé 150 cm a treťou 180 cm nad zemou.
Rovnako u dvojdrôtia sa pokúste vyhýbať uzlovaniu a radšej využite čistého riešenie v podobe spon Gripple VIT-S.
Spojky Gripple VIT-S nie je nutné inštalovať na oba koncové stĺpiky. Na jedno dvojdrôtie použijete dve spojky na jednom koncovom stĺpe, u stĺpiku na druhej strane konštrukcie drôt jednoducho obtočíte okolo stĺpika a usadíte do háčikov.